• נועה פרבר

!This is me!


לפני כמה שבועות ישבתי לשיחת היכרות עם מישהי בעבודה, היא שאלה בדרך אגב אם במהלך הקריירה שלי לא רציתי אף פעם לעשות תפקיד אחר במשאבי אנוש חוץ מגיוס. בואו נגיד שזאת לא הפעם הראשונה שאני נתקלת בשאלה הזו, מצאתי את עצמי ישר מתחילה להתנצל, לספר שבחלק מהתפקידים שלי עשיתי ייעוץ ושאני עושה קואוצ'ינג וכו', ואז עצרתי, ואמרתי לה, לא, גיוס זה מה שאני עושה.

בכל תחום, נדרשות אלפי שעות של למידה והתנסות כדי לפתח מומחיות. גם בתחום הגיוס רמת המומחיות והכישורים הנדרשים כאלו הדורשים התמקצעות ולמידה מתמשכת. לפני 15 שנה, בתחילת הקריירה שלי, היה מסלול מקובל של להיכנס לתפקיד גיוס בחברה במשך שנתיים/ שלוש ולהתקדם ממנו לתפקיד במשאבי אנוש. תפקיד רכזת הגיוס היה הרבה פעמים אבן דרך לתפקידי HRP או ייעוץ. כיום, תחום הגיוס הוא קריירה בפני עצמה. נכון אפשר לעשות אותו במשך תקופה והמשיך הלאה, ויש אנשי גיוס מעולים שעשו תפקיד בגיוס והמשיכו לדברים אחרים. נכון, יש חברות קטנות שבהם מנהל משאבי אנוש עושה גם וגם ועושה את זה מעולה, אבל הנקודה שאני רוצה להעביר שיש כל כך הרבה ידע וכישורים ספציפיים בתחום הזה שדורשים התייחסות לגיוס ולסורסינג כתחום ייחודי שדורש התמקצעות ולמידה מעמיקה, וכתחום שיש בו אפשרויות קריירה והתקדמות.

אני רוצה לקחת אתכם רגע לעבודה הראשונה שלי, הייתי מאבחנת במכון מילוא ועזרתי בראיונות טלפוניים למרכזי הערכה של פלאפון, היינו מקבלים קורות חיים בפקס (!) וממלאים טבלאות ידניות עם סיכומי ראיונות טלפוניים. הדגש בשנים האלו היה אבחון. בהמשך, עברתי בכמה חברות בתפקיד רכזת גיוס, הדגש על האבחון נישאר- מרכזי הערכה, מבחנים, ראיונות אלו היו מרכז העשייה. עשינו קצת חיפושים בלינקדאין, קשרי אקדמיה, מודעות דרושים, אבל זה לא היה המרכז (לפחות לא במקומות שאני עבדתי בהם) , הקשר עם המנהל והיכולת לארגן ולהניע את התהליך היו גם הם חשובים. אני זוכרת גם התפיסה שלי של התפקיד כמאוד מכוונת אבחון, הראיונות היו ארוכים ועמוקים, הערך המוסף למנהל היה ביכולת לתרום לו באבחון המועמד ובהצגת תוצאות המבחנים.

ואז משהו השתנה, אני לא יכולה להצביע על הנקודה בדיוק, אבל לפני בערך 10 שנים התחלנו לדבר על סורסינג, על לינקדאין, על חיפושים בוליאניים. היכולת לעשות סורסינג ניכנסה לתמונה והתחיל להבנות התפקיד של הסורסר. קחו עוד כמה שנים קדימה, אנחנו מדברים יותר ויותר גם על מרקטינג ועל recruitment marketing, על חווית מועמד, על EVP ועל מחקר שוק ואנליזות. הטכנולוגיות משתנות בקצב מהיר, אם פעם היית צריך להתלבט בעיקר על איזה מערכת גיוס לקנות, היום יש המון טכנולוגיות אחרות תומכות לסורסינג , לקשר עם מועמדים, לחבר מביא חבר...

מגייס היום , ואני שוב אגיד בעיני, כי יש בטח אנשים שחושבים אחרת, הוא מישהו שצריך להחזיק ארגז כלים רחב מאוד. הוא צריך יכולות אבחון, הוא צריך לדעת סורסינג , הוא צריך להבין במרקטינג. הוא צריך לדעת לראייין ולאבחן , אבל גם לדעת איך לבנות קמפיין גיוס ואיך לעשות חיפושים בוליאניים. ומעל הכל הוא צריך לדעת לנהל תהליך שכולל את כל המרכיבים האלו ולהביא ערך מוסף למנהל שמולו – זה יכול להיות גם ברמה האבחונית, אבל היום זה לחלוטין לא מספיק, זה צריך להיות ביכולת להביא מועמדים רלוונטיים( למצוא אותם- איפה שהם לא יהיו), זה צריך להיות גם ביכולת לתת תמונה של השוק, לדבר על מסרים למועמדים, לתמוך במנהל בבנייה שלו ושל הצוות כטאלנט מגנט. וגם- להתמודד, במיקרים מסויימים, עם מנהלים שעדיין נמצאים בגישה של "תביאי את קורות החיים ותלכי", ובהם אתה נדרש להוכיח שוב ושוב שיש לך ערך מוסף מקצועי.

שום דבר ממה שכתבתי, לא נופל עלייך מהשמיים, אף אחד לא התעורר בוקר אחד , ומצא את עצמו עם כל היכולות האלו, כמו שכתבתי בהתחלה נדרשת למידה והתמקצעות מתמשכת. אני שמחה כל פעם שאני רואה פוסט על ארגון שבחר לקחת סדנה למגייסים שלו, ללמד על סורסינג או מרקטינג, על כל פעם שיש כנס שכולל סדנאות למידה. אני תמיד מייעצת לאנשים לקחת אחריות על הקריירה שלהם, אף אחד לא יעשה את זה בשבילכם, תצאו לכנסים , תשלמו על קורסים בעצמכם, תיראו את זה כמו תואר באוניברסיטה- הרי לא חשבתם שמקום העבודה ישלם לכם עליו. תתעדכנו, תיקראו בלוגים, תעכבו אחרי חדשות וטכנולוגיות.

ומעל לכל תרימו את הראש- ותגידו זה מה שאני עושה, בזה אני מומחה.

יש סצנה בסרט- the greatest show man, בה הדלת למסיבה עם העשירון העליון ניסגרת בפני חלק מהמשתתפים במופע המוזרויות, כשברנום ( יו ג'קמן) מסרב להכניס אותם כי הוא חושש שאנשים יירתעו מהם. בתגובה הם פורצים לרחוב ושרים את אחד השירים המפורסמים של הסרט – this is me. אני חייבת לציין כי פספסתי את ההייפ הראשוני סביב הסרט באנגליה, וניכנסתי אליו רק שהשירים מתוכו הפכו לפסקול שירי המוטיבציה של בית הספר של הילדים שלי. אבל מאז, השיר הזה מסתובב תדיר אצלנו בבית ומהדהד לי בראש בהרבה הזדמנויות.

אם אתם אוהבים את תחום הגיוס, שבוא נודה על האמת הוא לא קל ודורש אנרגיה מתמדת – כי פרויקט אחד מסתיים וכבר הבא אחריו מגיע, תגידו לעצמכם ולסביבה- this is me, אני מגייס זה מה שאני עושה, בזה אני טוב, בזה אני מומחה.

ואל תשכחו לזמזם-

Look out 'cause here I come

And I'm marching on to the beat I drum

I'm not scared to be seen

I make no apologies, this is me !40 views

Recent Posts

See All