• נועה פרבר

לשנה חוצת תרבויות (ועוגיות) !- תפקיד המגייס בגיוס בין תרבותי


אחד מהסיפורים האהובים עליי על השנה הראשונה באנגליה הוא סיפור העוגיות.

העבודה הראשונה שלי באנגליה לאחר המעבר הייתה בסטרט אפ בריטי בפרויקט ייעוץ . באחד מסופי השבוע הכנתי עוגיות שמרים ומכיוון שנישארו הרבה, הבאתי חלק בקופסה למשרד. בתחילת היום הנחתי את הקופסה במטבחון של המשרד- והשארתי אותה פתוחה על השולחן. בערך בשעה 10 הלכתי להכין קפה וראיתי שהקופסה עדיין על השולחן ושאף עוגיה לא נאכלה, הנחתי שעדיין מוקדם והמשכתי את היום. השעות עברו וכל פעם שעברתי ליד המטבח, הקופסה עדיין עמדה שם- מלאה לגמריי. במשרד בישראל זה לא היה קורה. התבאסתי קשות, המחשבות שרצו לי בראש היו שהם לא אוהבים סוג כזה של עוגיות, אולי מישהו טעם ולא היה לו טעים, או בגלל שהם לא מכירים זה ניראה להם מוזר וכו'.

לקראת סוף היום, פגשתי במטבחון את מנהל הכספים. בעודנו מכינים קפה , הפניתי מבט לעבר קופסת העוגיות ואמרתי לו שניראה לי שאף אחד לא אוהב את העוגיות שלי כי הקופסה עדיין מלאה. הוא הסתכל עליי מופתע- "לא כתוב שאפשר לקחת", הוא הסביר לי.

חזרתי לשולחן שלי וכתבתי במהירות פתק זריז- "מוזמנים לקחת- תהנו!". אחרי עשר דקות עבר אימייל במשרד מאחת המזכירות שהודה לי על העוגיות וציין שיש כיבוד במטבחון. אחרי עשרים דקות לא היו יותר עוגיות ( הלכתי לבדוק).

הסיפור הזה משקף את אחת מהתובנות הראשונות שלי על המשרד האנגלי- ישנם סדר וגבולות ברורים, וחלק מהגבולות האלו משתקפים בנימוס של לא לגעת במה שהוא לא שלך - גם אם זה רק קופסת עוגיות על השולחן.


אפשר להתווכח אם זה טוב או רע , ואפשר גם פשוט לקבל את זה שחלק מהדברים נעשים ונאמרים אחרת.

גם בתהליכי גיוס או בעבודה עם מנהלים ומועמדים מתרבויות שונות לפעמים הכוונות טובות אבל מובנות הפוך, ופרשנות של שני אנשים לאותה פעולה יכולה להיות דבר והיפוכו כשהם באים מתרבויות שונות.

איפה מבחינתי אנחנו ניכנסים כאן כמגייסים? בעיני התפקיד שלנו להוות סוג של גשר, לשים דברים בתוך הקשר, לנסות לראות זווית אחרת ובעיקר לשים סימני שאלה- גם אם אנחנו בטוחים שהכוונה הייתה למשהו מסויים, להשאיר את המקום לספק בפרשנות התרבותית.

3 נקודות למחשבה על תפקיד המגייס בגיוס בין תרבותי/ בינלאומי-

  1. Know your limits— - היו כנים עם עצמכם ועם המנהל, במדינה שעדיין לא גייסתם בה ואתם לא מכירים את התרבות ואת השוק, כדאי להיעזר בראיונות במישהו מקומי, זה יכול להיות איש צוות מקומי, סוכנות, או אם יש לכם מנהל משאבי אנוש מקומי. אל תניחו שגיוס ארץ איקס יהיה דומה לארץ Y. תהיו פתוחים ללמוד . וקחו בחשבון שפער שפה יכולים להגביל אתכם משמעותית בהבנה של ניואנסים ולכן בארצות בהן אנגלית לא נפוצה אתם צריכים עזרה מקומית. ראיונות משאבי אנוש עם מועמדים שרמת האנגלית שלהם לא גבוהה, יישארו לרוב ברמה בסיסית של שיחה. היכולת של המועמדים להביע את עצמם היא גם מוגבלת יותר- וייתכן ששני הצדדים יצאו מתוסכלים מתהליך כזה.

  2. " גשר " בין המנהל למועמד- הבדלים תרבותיים יכולים להתגלות בכל שלב בתהליך- מהפנייה הראשונית, הראיון והמשא ומתן. התנהגויות שונות יכולות להתפרש באופן שונה בתרבויות שונות. מנהלים יכולים להירתע ולהיות ביקורתיים כלפי התנהגות מסויימת וחשוב שנדע כמגייסים להעלות סימני שאלה ולנסות לשים את אותה התנהגות בקונטקסט המתאים. ירידה מדוקדקת לפרטים בחוזה, הירתעות ממענה על שאלות אישיות, וחוסר שיתוף פעולה במסירת פרטים אישיים על ממליצים. כל אלה יכולים לנבוע מהבדלים תרבותיים. ישנן תרבויות לדגומה בהן ירידה לפרטים מדוקדקים בשלב החוזה מראה על רצינות והקפדה, בעוד בתרבות הישראלית זה יכול להתפס כחוסר שיתוף פעולה וכ"נודניקיות".

  3. בדיקת התאמה לתרבות הארגונית- להתאמה לתרבות הארגונית יש חשיבות רבה, במידה והתרבות הארגונית בחברה "מושפעת " מתרבות מסויימת ( מאוד ישראלית/ מאוד אמריקאית וכו') חשוד לבדוק בשלב הראיון אם המועמד יכול להתאים לתרבות בחברה, מה הוא מביא איתו בתור יתרון, איך היה אפשר יהיה לשלב אותו.


דוגמאות לשאלות למועמדים לעבודה בארגון גלובלי–

  • האם עבד בחברות גלובליות בעבר? התנסות בחברה גלובלית משמעותה שהמועמד נחשף לעבודה עם תרבויות אחרות.

  • מול אילו ארצות עבד? האם היו דברים שהיו מאתגרים. יותר קשים ויכול לתת דוגמה לגביי ממשקים שעבד איתם?

  • תארו את התרבות הארגונית של החברה- באופן כנה ברור, לדוגמה- לנו קל להגיד "תרבות ישראלית" אבל מועמד מבחוץ לא בטוח שיבין את ההקשר – אלא אם עבד עם חברות ישראליות בעבר. ולכן כדאי לתאר בראיון מאפייניים של התרבות כמו- הדיונים אצלנו מאוד ישירים, יש אצלנו הרבה שינויים ונדרשת גמישות, יש לחץ מסביב ל-Y. או יש אצלנו תהליכים מורכבים, יש פחות חופש בנוגע ל..., יש הקפדה בנוגע לנושאים של זמנים/ ישיבות. שעות עבודה ( ועוד). ולשאול את המועמד אם עבד בסביבה דומה בעבר- אם כן, לבקש ממנו לתאר אותה ומה לדעתו היתרונות והקשיים. אם לא- האם יכול לחשוב מה יכול להיות לו קשה בסביבה כזו.

#חוויתמועמד #תרבותארגונית #רבתרבותיות #גיוסגלובלי #גיוסבאירופה #שאלותראיון