• נועה פרבר

איך לגייס עובדים באירלנד

Updated: Jun 8, 2019מכיוון שהצבע המזוהה עם אירלנד הוא ירוק, תרשו לי שנייה להכניס מילה על גינון.

מאז שעברנו לאנגליה, יש לנו גינה, ובשנים האחרונות אנחנו עושים ניסיונות מוצלחים יותר ופחות, לגדל בה צמחים ופרחים. אחד הפרחים האהובים עליי הם ציבעונים (טוליפים), הטריק הוא שלוקח המון זמן מהרגע בו אתה שותל את הפקעות עד שמתחילים לראות תוצאות.

אתה שותל את הפקעות בסתיו לפני שהאדמה קופאת, ומחכה... ומחכה... ורק באפריל חצי שנה אחרי, הפריחה מגיעה. במגזיני הגננות (יש עשרות כאלו באנגליה) קוראים לאפקט של צמחי הפקעות- delayed gratification

בהקבלה לגיוס, יש מאמצים שאנחנו עושים שמצריכים בעיני את אותה "דחיית סיפוקים", במדינות כמו אירלנד בהן השוק תחרותי מאוד, תהליך של מיתוג מעסיק ומשיכת מועמדים יכול לקחת זמן. זה לא תמיד קל, אנחנו משקיעים המון בארגון של יריד תעסוקה, סרט וידיאו לקמפיין או מיטאפ, אבל עדיין יש משרות פתוחות או כאלו שאנחנו מתקשים איתן. ישנם מיקרים בהם מנהלים באים ואומרים – תראי לי כמה אנשים גייסנו מהפעילות הזו והזו, ולא תמיד אפשר לכמת את זה אחד לאחד.

בעיני חשוב להבין שבמסע של המועמד, שלב יצירת המודעות והעניין של מועמדים בחברה הוא משמעותי מאוד ולוקח זמן. על פי מחקר של glassdoor , מועמד משתמש בבין 12- 18 "נקודות מגע" עם הארגון לפני שהוא מחליט להגיש מועמדות. לא תמיד אפשר לשרטט קשר ישיר בין אירוע או קמפיין שעשינו ברשתות חברתיות לבין השלב האחרון של הגשת המועמדות עצמה. העניין והמודעות של המועמדים בחברה ניבנים לאורך זמן. כמו פקעות, גם כאן יש תוצאות לפעמים רק אחרי כמה חודשים- אבל זה לא אומר שלא שווה להשקיע ולהשקות.

המלצות לאיך שותלים את "הפקעות" האלו באירלנד-

מיטאפים/ מפגשים-

סצנת המיטאפ בדבלין היא שוקקת-

Tech Meetups in Dublin

אני ממליצה מאוד אם יש לכם משרד, לקחת חסות על אירוע או ליצור אירוע בעצמכם- אפשר גם לארגן אירוע בפייסבוק ולקדם אותו באמצעות מודעה ממומנת. חשוב שלאירוע יהיה תוכן מקצועי שיהווה ערך מוסף למועמדים ולא רק הצגה של החברה. במהלך האירוע כדאי לאסוף בצורה מסודרת את הפרטים של המשתתפים ולחזור אליהם אחר כך – גם אם זה רק כדי להציע להם להצטרף למאגר המועמדים שלכם.

לינקדאין-

מועמדים עם כישורים "חמים" יהיו פחות אקטיביים בלינקדאין – כי הם יודעים שיחזרו אחריהם בכל מיקרה. בסורסינג בלינקדאין- עבודה עם מנהלים על יצירת קשר דרך מעגלי ההיכרות שלהם, עובדת יותר טוב מאשר פנייה של מגייס (זה טיפ שנכון תמיד כמעט בכל מדינה). מסיבות לינקדאין הן לא דבר חדש, הטיפ שלי- שימו לב שאתם מכינים למנהלים חומרים שמתאימים למדינה הספציפית בה אתם עורכים את המסיבה ( מאמר על זכייה בלקוחות רלוונטיים, מאמרים בעיתונות מקומית, הזמנה לפגוש אתכם בכנס מקצועי וכו').

חבר מביא חבר-

באירלנד בעיני שווה להשקיע בקמפיין ולתת סכום גבוה כי העלות שתשלמו אם תצטרכו להשתמש בחברת השמה תהיה בממוצע 8,000- 10,000 אירו (לתפקיד טכני ממוצע), עדיף לתת בונוס אטרקטיבי לעובדים – מתוך הנחה גם שחבר מביא חבר הוא כלי שמביא עובדים איכותיים.

career zoo

אני רוצה להמליץ על יריד אחד שאנחנו התנסינו בו- לפחות בפעם שאנחנו השתתפנו הוא משך קהל רלוונטי. המחיר להקמת דוכן הוא יקר ולכן שווה לבקש מהמארגנים סטטיסטיקות של משתתפים לפני שתאם מקבלים החלטה. מתקיים בדרך כלל בסתיו ובאביב.

/www.careerzoo.ie/dublin/

מקורות גיוס -

לוחות דרושים-

מניסיון בשנים האחרונות, (אני אסייג ואגיד שמדובר בניסיון הספציפי שלי וייתכן שחברות בעלות מותג אחר יחוו דברים מעט שונים), במשרות טכנולוגיות פחות מועמדים מגישים מועמדות דרך מודעות דרושים.

לוחות הדרושים בדבלין יחסית יקרים ובהסתכלות על עלות מול תועלת – ההשקעה במודעה בחלק מהלוחות היא יקרה לא תמיד מביאה תוצאות בהתאם. ניתן להסתכל כאן ברשימה של לוחות הדרושים המובילים באירלנד ולראות את הדירוג הכולל שלהם בהשוואה לאתרי אינטרנט אחרים במדינה ( מקום 60 ו- 90 בדירוג אל מול כלל האתרים באירלנד לאתר המוביל, בהשוואה לאתרי דרושים המובילים בארה"ב שהם מקומות 12 ו- 50).

אתרי דרושים מובילים-

- social talent- Top 10 Irish Job Boards - 2016 Edition


אז מה מומלץ- בעיני בכל מדינה שאתם נמצאים בה כדאי שיהיה לכם איזו נוכחות בלוח דרושים מקומי או בלינקדאין. אם בכל מיקרה אתם מפרסמים בלינקדאין דרך מנוי כללי שיש לכם, הפרסום שלכם יגיע ל- indeed, ואז שווה אולי לשקול למודעות מסוימות לעשות "מודעה מועדפת" שם.

ואחרון חביב- חברות השמה-

אירלנד היא אחד מהמקומות הבודדים שבתחילת תהליך הגיוס אני כבר מתכוננת לעובדה שנצטרך להיעזר בחברות השמה. יש כאן גם נושא תרבותי- מסורתי ( בדומה לאנגליה) שממקם את חברות ההשמה במקום חזק בהתאם להתמחות שלהם – כך שמבחינת מועמדים הם יפנו לחברת ההשמה לפני החיפוש באתרי דרושים. וייתכן שלחברת ההשמה יש יתרון עליכם בכך שהם מטפחות קשרים עם מועמדים מקומיים לאורך זמן .

קשה לי להמליץ על חברות השמה כי יש מלא, ובתחומי התמחות שונים. שווה להתמקח על נושא העמלה ( % ההשמה ניגזר משכר שנתי) בתמורה לנתינת בלעדיות. שלוש חברות שאנחנו עבדנו מולם בצורה מוצלחת הן -

www.stelfox.com

www.sigmarrecruitment.com

www.morganmckinley.ie

(אם אתם צריכים המלצות נוספות בתחום של כספים – פנו אליי בהודעה אישית)

#דבלין #אירלנד #מיתוגמעסיק #לוחותדרושים #חברותהשמה #לינקדאין #ירידתעסוקה

73 views