• נועה פרבר

אירלנד - סיפור סינדרלה- חלק 1


ליכלוכית במיקרה הזה הייתה אחת מהמדינות העניות באירופה, שעבדה עד תחילת המאה העשרים כמשרתת אצל אצילים אנגלים. עם תדמית בעייתית, גלי הגירה שליליים ובעיות פוליטיות מול הבריטים. היא השכילה למנף את נעל הזכוכית של הטכנולוגיה, כדי לכבוש את הנשף ולהשאיר את בתי המלוכה האירופאים מאחוריה, וכל זה עם בירה משובחת, מוזיקה טובה והרבה שימחת חיים.


נתחיל מהשורה התחתונה, אם אתם מגייסים באירלנד כרגע או מתכננים לגייס- זאת לא הולכת להיות משימה קלה. מדובר באחד השווקים ה"חמים" ביותר באירופה- אם לא המוביל שבהם. בהתאם, אני מציעה לתאם ציפיות עם מנהלים, וגם מול עצמכם מבחינת תקציב וזמן. אז אם שואלים אותכם מה האתגר באירלנד- הנקודות הבאות בפוסט יעזרו לכם בניסוח התשובה.

קצת היסטוריה, לחובבי הדרמה הרומנטית אני ממליצה על הסרט ברוקלין, שמלווה מהגרת אירית בדרכה לארה"ב. אירלנד עד שנות ה- 80 היא אחת מהמדינות העניות באירופה, ללא משאבי טבע, היא הסתמכה בעיקר על מסחר , וחוותה תקופות של עוני ורעב שדחפו רבים להגר ממנה (ראה משבר תפוחי האדמה במאה ה- 19).

החל משנות ה- 90 אירלנד מתחילה בצמיחה כלכלית מואצת, שנובעת בעיקר ממדיניות ממשלתית חכמה. כלכלת אירלנד צמחה בשיעור של 6.3% בממוצע בין השנים 1991-2003. צמיחה מרשימה זו לאורך כל כך הרבה שנים גרמה לכך שכלכלת אירלנד כונתה בשם "הנמר הקלטי" (Celtic Tiger), שם שניתן לה על ידי הפרשן הכלכלי דייוויד מקוויליאמס ב-1994.

בין הסיבות לצמיחה הכלכלית של המדינה בשנים אלו היו מס החברות הנמוך ותשלומי ההעברה גבוהים שהועברו על ידי מדינות האיחוד האירופאי, כספים אלו שימשו לשיפור מערכת החינוך כך ששכר הלימוד האוניברסיטאי הפך לחינם, ולשיפור בתשתיות הפיזיות של המדינה. השקעות אלו גרמו לכך שהכלכלה האירית נהפכה לתחרותית יותר ולמזמינה יותר עבור חברות היי טק רבות (דל, אינטל, מיקרוסופט ובהמשך גם גוגל ופייסבוק).

יתרונותיה של אירלנד בעיני חברות זרות כללו כוח עבודה צעיר יחסית ודובר אנגלית, חברות באיחוד האירופאי, מדיניות ממשלתית שמעודדת צמיחה ( פירוט בהמשך) ויצירת יציבות מדינית ( הסכם יום שישי הטוב- בלפסט) כל אלו תרמו לאטרקטיביות של אירלנד כבסיס של חברות אמריקאיות רבות באירופה, והפכו את אירלנד לאחד המרכזים הגדולים ביותר של תעשיית ההיי-טק האמריקנית מחוץ לארצות הברית.

המדיניות הממשלתית שתרמה לעידוד הצמיחה כללה- הפחתה של מס החברות ל – 12.5% ( מ- 50%), ליברליזציה של השוק ועידוד יזמות טכנולוגית מקומית ובין-לאומית, דיני עבודה מקילים, יצירת רגולציה שמקילה על עסקים ( נחשבת למקלה ביותר לסטרטאפים, ב-2015 הפחיתה דבלין את מס החברות שחל על רווחים מפטנטים ומקניין רוחני ל-6.25%.). מתן מס מופחת משמעותית לתאגידים שהממשלה חפצה ביקרם כמו גוגל ואפל (מהלך שזכה גם לביקורת רבה). מדיניות ההגירה לגביי בעלי כישורים ספציפיים, גם היא קלה יחסית בהשוואה למדינות אחרות.

ב- 2008 עם התרסקות הכלכלית הגלובלית, הכלכלה באירלנד סופגת מכה קשה, ומבקשת סיוע מהאיחוד האירופאי. אולם, למרות החששות, בשנים הבאות אירלנד מצליחה לחלץ את עצמה שוב מהמצב הכלכלי הבעייתי ועוברת שוב לצמיחה. כאשר הצמיחה הכלכלית שלה היא המהירה ביותר בגוש האירו. בשנת 2015 הגיעה הכלכלה האירית לשיעור צמיחה של 7.8%, שיעור גבוה יותר מזה של מעצמות כגון סין והודו.

קריאה מומלצת-

How Ireland pulled off an economic miracle that rivals China, India- financial post

Ireland’s economic turnaround, in 3 charts- The World Economic Forum

לקריאה בעברית על הייחודיות של המודל הכלכלי האירי והשוואה מתבקשת לישראל- הרחק מהים התיכון: הזינוק של אירלנד

כלכלת אירלנד- ויקפידיה

שוק ה- IT בדבלין-

מספיקה הסתכלות מהירה במפת הסטרטאפים של אירלנד – כאן. כדי להבין העוצמה של השוק, כמות הסטראט אפים לצד חברות גדולות היא מדהימה, בהתחשב בכך שמדובר באי יחסית קטן עם אוכלוסיה של 4.7 מליון ( בערך 12% מתוכם מהגרים). על פי נתוני ה-OECD, בשנת 2015 הפכה אירלנד ליצואנית שירותי המחשוב והמידע הגדולה ביותר בעולם. בביקור בדבלין , תשמעו מהמקומיים שהעיר השתנתה משמעותית, וכוללת כיום הרבה מהגרי עבודה שמגיעים מכל העולם לעבוד בהאב הטכנולוגי שלה.


בשוק ה- IT, ישנו פער גדול בין ההיצע לביקוש בפרופילים מסוימים, מה שמגביר את התחרות. ישנו תהליך מתמשך בו עבודת קונטרקטורינג הופכת להיות יותר פופולארית כשיותר עובדים עם כישורים מבוקשים מעדיפים לעבוד לפי פרויקט, וחברות פונות לקונטרקטורים כפתרון לקושי לגייס עובדים קבועים. בהתאם, התנאים והשכר שחברות צריכות להציע לעובדים קבועים עולים. חבילת התנאים הנלוות לשכר גם היא חשובה עם הדגשה של גמישות ואיזון בין בית/ עבודה כאחד מהתנאים החשובים לעובדים.

מועמדים יכולים להיות בררניים מאוד לגביי החברה שלהם רוצים לעבוד בה, ולמצוא יחסית בקלות הזדמנויות חדשות אם הם לא מרוצים (רק לדוגמה, בשיחה עם מכר שעזב מקום עבודה בדבלין הוא הדגיש את העובדה שבחברה שעבד בה לא היה לו מספיק זמן פנוי להתמקד במוזיקה שלו). אנחנו רואים הרבה סטארט אפים "סקסיים" שמציעים תנאים מאוד טובים, לצד מותגים כמו פייסבוק וגוגל שהקימו קמפוסים אטרקטיביים בדבלין.

רשימת הפרופילים המובילים –( מתוך- IT Salary Survey Hiring & Employment Trends Q1 2018 )

  • Data Science (Data Analysis/Big Data)

  • Cyber Security

  • FinTech

  • Cloud Engineers (AWS)

  • Software Development (.NET/Java)

התחרות בדבלין נכונה גם למגזרים אחרים - כמו המיגזר הפיננסי, להרבה חברות יש מוקד פיננסי בדבלין ולכן התחרות בתחום הזה היא גבוהה. ב- 2017 הייתה עלייה בביקוש בתחומי הפיננס. דבלין דורגה במקום חמישי מבין המרכזים הפיננסיים באירופה, וישנן תחזיות שמעמדה יתחזק בעקבות הברקסיט.

לקריאה נוספת-

Trends 2017: Finance sector continues to boom

Dublin’s reputation as global financial centre improves- Irish times

בחלק 2- גיוס באירלנד- אתרי דרושים, חברות השמה וערוצים נוספים.

#אירלנד #דבלין

79 views

Recent Posts

See All