• נועה פרבר

תל אביב, לונדון ומנצ'סטר יוניטד


(UNLEASH(HRTEACH-הוא כנס מוביל של טכנולוגיה ומשאבי אנוש שעוסק במגוון תחומים של גיוס, הדרכה, הטבות ועוד, ומאגד בתוכו מציגים מכל העולם- מובילי דעה, חברות וסטרטאפים.

הכנס בלונדון היה כבר לפני שלושה שבועות, קרן אזולאי סיכמה אותו כאן.

בדרך הבייתה מלונדון ברכבת, הייתי בטוחה שתוך יום יומיים אני אסכם את כל הרישומים והנקודות, ועדיין הפוסט הזה נידחה ונידחה עד שלמרבה האירוניה הייתי צריכה למצוא פינה שקטה בבית קפה בנחלת בנימין כדי להצליח ולסכם את הכנס, אולי השמש הישראלית קשורה לזה.

לעניינינו, זאת הפעם השנייה שלי בכנס – הראשונה הייתה באמסטרדם לפני מספר חודשים, ולטעמי הכנס שם היה עשיר ומוצלח יותר- בעיקר בהתייחס לגיוס. באמסטרדם הוביל את תחום הגיוס ביל בורמן (שווה לעקוב אחריו בלי קשר) ,שעשה עבודה מעולה ביצירת כנס בתוך כנס. בלונדון הוא עבר לזירת הסטרטאפים וחסרונו בהחלט הורגש. עוד גורם היה המבנה של האקסל בלונדון בו הכנס התקיים. הכנס התפרש על פני שלוש קומות שונות, מה שהקשה על האינטראקציה עם המציגים והסטרטאפים בקומת האקספו.

עדיין, הכנס הוא בעיני הזדמנות מעולה לראות מה חברות אחרות עושות בתחום הגיוס, לפגוש סטארטאפים וטכנולוגיות חדשות ולשמוע מובילי דעה בתחום משאבי אנוש . בסיכום הכנס אספתי כמה נקודות מ- 4 הרצאות שעסקו בגיוס באירופה, בשוק העבודה המשתנה, בהשפעות הברקסיט וכמובן- GDPR.


Kevin Green, CEO, REC -

Automation and HR’s Role

- The Workforce of Future

קווין דיבר על שוק העבודה המשתנה, ועל השפעות האוטומציה. לדבריו, שוק העבודה המשתנה יביא לירידה בעבודות אותן הוא מגדיר כעבודות "ביניים". הוא מגדיר שלוש רמות של תפקידים- עבודות כפיים, עבודות ביניים , ועבודות המצריכות כישורים גבוהים. צורך בעבודות כפיים תמיד יהיה, אבל עבודות הביניים יתמעטו. בשוק העבודה החדש יווצרו עבודות פחות "טובות", מי שיאבד את מקום העבודה שלו לטובת אוטומציה יתקשה למצוא עבודה חדשה. באנגליה בלבד מדברים על אוטומציה של 10 מליון משרות שיעברו לרובוטים או תהליכים אוטומטיים. הוא נתן בהרצאה דוגמה שלפני 100 שנה היה תפקיד של אדם שהלך מוקדם בבוקר לדאוג שהעובדים יתעוררו לעבודה ( לדפוק על החלון בבוקר), ברגע שניכנס השעון המעורר העבודה שלו התייתרה. דוגמאות שניתן לחשוב עליהן בימינו- נהגי משאיות/ מחסנאים/ כתבניות.

יווצרו פערים גדולים- אם אתה נחשב כטאלנט, אתה יכול לבחור איך ואיפה לעבוד, יש לך אפשרויות תעסוקה שונות. לעומת זאת, אם אתה בעבודה שאינה מצריכה כישורים גבוהים, אתה "תקוע", ועם עליית גיל הפרישה תוכל למצוא את עצמך עובד באותה עבודה 60-70 שנה.

לטענתו משאבי אנוש צריכים גם הם בהתאם, לשנות פרספקטיבה ולעבור לעבוד באופן אחר- חשיבה שהיא פחות טופ דאון, פחות התמקדות בחוקים ותהליכים, מעבר מהתמקדות רק בכוח העבודה הקבוע, אלא יותר התמקדות בטאלנט באופן כללי, בתחרותיות ובבניית תרבות.


Testing New and Old Ways to Unlock Agility in Recruiting-

Elizabeth Rennie, Global Workforce Solutions Research Director, SIA

בהמשך להרצאה הקודמת, על השינוי הנדרש בתפיסת משאבי אנוש את כוח העבודה. הנקודה המעניינת בהרצאה הזו מבחינתי, הייתה ההדגשה של הצורך לעבור להסתכל על כוח עבודה מגוון- כמכלול של טאלנט ולא רק על העובדים הקבועים שלך. בהרבה מאוד חברות קיימת הפרדה ברור בין עובדים קבועים וזמניים, התחזיות הן שתוך 10 שנים 25% מכוח העבודה יהיה זמני. הזמניות תהיה גם תולדה של בחירה- כי טאלנטים יחפשו משרות נוחות יותר וגמישות. אנחנו יכולים לא לאהוב את זה , אבל זו תהיה המציאות וצריך לחשוב איך מנהלים אותה. אם היום אנחנו עובדים ב"סילואים" נפרדים ( גיוס, רכש, יחידות שמטפלות באאוט סורסינג וכו'), כשכל אחד מנהל בניפרד את התהליכים שלו מול כוח העבודה שלו- צריך לעבור לחשוב באופן גמיש יותר איך יוצרים תוכנית כוללת לטאלנט- לא משנה תחת אילו קטגוריה הטאלנט הזה נמצא.

Brexit- Daniel Thorniley-


בכניסה לתערוכה היה תלוי לוח ענק שהמשתתפים בכנס התבקשו לחווות בו דעה על נושאים שונים על ידי הדבקת מדבקה. אחד מהנושאים היה הברקסיט והשפעתו על משאבי אנוש. התוצאות ( צילמתי בתחילת היום הראשון ) בתמונה.

כמו שאתם יכולים לראות רבים חשבו שהברקסיט הולך להשפיע על תחום משאבי האנוש במידה רבה ובתקופה הקרובה. ייתכן כי יש כאן הטייה, כי הכנס נערך בלונדון ואני מניחה רוב לאנשי משאבי אנוש מקומיים, אבל ההרצאה על הברקסיט באה לקהל הזה בדיוק במקום.

ההרצאה לא הייתה מעודדת במיוחד, דניאל התגלה כמרצה ישיר , ולא מאוד פולטיקלי קורקט, אבל היה מאוד מעניין לשמוע את התחזית (הלא מאוד אופטימית) שלו. הוא מניח כי אסטרטגית הגיוס של חברות גלובליות תשתנה, והם יצמצמו את הגיוס באנגליה בעקבות הברקסיט. בעקבות כך הוא צופה קפיאה במשכורות באנגליה, פחות אפשרות של אנשים להוציא כסף על מוצרים לא הכרחיים וכתוצאה מכך ירידה במסחר. יוקר העבודה באנגליה יעלה- ויווצר מעגל נוסף שירתיע חברות לגייס. כמו שאמרתי, אופטימיות לא הייתה כאן.

ואחרון חביב- GDPR-

Ardi Kolah- Henley Business school

החקיקה החדשה יוצרת הרבה חששות והתנגדות, ההרצאה באה להזכיר כי חלק מהחקיקה הוא בעצם לא חדש ומבוסס על פרקטיקות עבודה מקובלות שנאספו במשך השנים. המרצה הדגיש שעבור חברות מסחריות עמידה בתקנות החדשות מערבת גם נושא של תדמית ויחסי ציבור. "תו תקן" שהארגון עומד בהנחיות, יוצר ביטחון אצל מועמדים ולקוחות שהמידע שלהם מאובטח ושמור.

החקיקה היא מסמך יצירת עקרונות לעיבוד ושמירת מידע, אין עדיין הנחיות ברורות (זו אחת מהתלונות החוזרות שאני שומעת מאנשים שונים), ולכן הפתרון הוא הבנה שיש להערך ולהתכונן בהתאם לעקרונות המוצגים, עם שימת דגש על המידע שנמצא בסיכון גבוה. כאשר לאורך זמן בעקבות מיקרים ופסיקה יווצרו פרקטיקות ברורות יותר.

יש צורך בתיעוד של מה נעשה בחברה בנוגע לשמירת המידע. איך ניתן להראות שחשבנו איך להפחית את הסיכון, ואילו צעדים נקטנו. גורמי האכיפה יותר מודאגים ממי שלא חושבים איך להערך ולא לוקחים אחריות על נושא עיבוד ושמירת המידע. המשמעות היא שיש צורך להראות ולתעד שנעשה בחברה תהליך של היערכות. יושם גם דגש על נושא ההדרכה וההכשרה לעובדים, לראות האם הושם דגש על הנחיות לעובדים שעוסקים במידע רגיש.

לסיום ההרצאה – ניתנה דוגמה של מועדון הכדורגל מנצ'סטר יוניטד שקורא לאוהדים בפרסומת חדשה באתר להירשם שוב ולתת הסכמה מחודשת לקבל מידע שיווקי מהמועדון .38 views

Recent Posts

See All