• נועה פרבר

שם קוד - "זמביה", איך להתחיל לגייס במדינה חדשה


לפני בערך שנתיים הזמינו אותי לפגישה בנוגע לגיוס באפריקה, במהלכה התברר לי שמתוכנן פרויקט במדינה אפריקאית שמעולם לא שמעתי את שמה (לצורך העניין ניקרא לה זמביה) ושמטרת הפגישה היא לחשוב איך אנחנו צריכים להיערך לגיוס שם. אני זוכרת שישבתי במשרד, מול המסך, ופשוט הרגשתי את החרדה עולה לי ממעמקי הגרון, לא הייתי בטוחה איפה המדינה הזו ממוקמת בכלל שלא נדבר על אילו מקורות גיוס יש בה, המדינה היחידה שגייסנו בה באפריקה הייתה דרום אפריקה. למזלי- מהצד השני של הקו הייתה המנהלת שלי, שעזרה לי לחשוב יחד מאיפה מתחילים.

מאז כבר גייסתי בארצות אקזוטיות נוספות, אבל הסיטואציה הזו נחרטה לי כמיקרה מבחן, ועד היום, היא שם קוד בצוות שלי למשהו שהוא – out of the blue, בזמביה כבר גייסת ??


אז מאיפה ניגשים לפרויקט כזה?

עשרת הצעדים הראשונים לגיוס במדינה חדשה -

  1. לפתוח גוגל maps– דבר ראשון להבין איפה מבחינה גיאוגרפית המדינה הזו נמצאת, איזה ארצות גובלות בה, האם היא באמצע היבשת או לחופו של ים?

  2. לפתוח וויקיפדיה- או בכלל לפתוח גוגל, ולהתחיל לאסוף מידע. מה פילוח האוכלוסייה, מהי עיר הבירה או הערים המרכזיות האחרות, כמה אוניברסיטאות יש והיכן הן ממוקמות. מה ענפי התעשיה המסורתיים/המתפתחים במדינה? במידה ואתם מתמקדים באיזור מסויים במדינה- מה המאפיינים שלו?

  3. מיפוי- אז מה צריך לגייס ומתי? האם מי שמוביל את הפרויקט יכול לתת לכם מיפוי של התפקידים הנידרשים ולפרט כמה שניתן לגביי הכישורים שידרשו, האם קיים מיפוי של הלוחות הזמנים של הפרויקט ואילו תפקידים ידרשו באיזה שלב. כל מידע כזה יכול לכוון אתכם יותר נכון לתכנון אסטרטגית הגיוס שלכם ולמיקוד במאמצים הבאים.

  4. איסוף מידע ממוקד- בהתאם למיפוי ולהבנה של התפקיד, להתחיל להבין לעומק את השוק המקומי, אילו חברות אחרות יש בתחום בו אני מחפשת, מי המתחרים שנמצאים שם, אילו אוניברסיטאות/ מכללות מלמדות את התחום שאנחנו מתמקדים בו. אחת מהדרכים המועדפות עליי היא לחפש מודעות דרושים מקומיות לתפקידים דומים- מודעות כאלו יכולות לתת לי מידע לגביי מתחרים, לגביי מונחים מקצועיים שמשתמשים בהם בשוק, לגביי סוג ההכשרות/ ניסיון וכו'.

  5. יצירת קשרים- מבחינתי זה אחד מגורמי המפתח, מישהו מקומי שמכיר את השוק, יכול לתת לי מידע וטיפים להמשך. האם ישנו מנהל/ איש צוות מקומיים שניתן לדבר איתם? האם ישנו ספק או איש קשר מטעם הלקוח ? האם אני מכירה מישהו שגייס למדינה הזו ? . לא מכירים אף אחד? במיקרה שתיארתי פשוט התחלתי לפנות לאנשי משאבי אנוש מקומיים בלינקדאין ולבקש עזרה. אחרי שיש לכם שם של מישהו מקומי, תגיעו מוכנים לפגישה איתו עם סט שאלות ברור- איפה בדרך כלל מועמדים מחפשים עבודה? מי החברות המתחרות בתחום? מה רמת השכר ? מה תהיה רמת האנגלית של מועמדים ? מה מקובל בתהליכי גיוס ? וכו'

  6. אסטרטגיית גיוס- בשלב הזה יש לכם כבר די מידע ראשוני כדי לחשוב על אסטרטגיית הגיוס - לדוגמה, האם אני הולכת לבצע את מאמצי הגיוס בעצמי עם צוות הגיוס הפנימי, אולי עדיף לי לקחת חברת השמה מקומית?, או להתחיל בגיוס קונטרקטורים ופרילנסרים? כל החלטה כזו תהיה תלויה גם בגורמים כמו - התפקידים שעל הפרק, היעדים של הפרויקט (תוך כמה זמן צריך לגייס), ו"הקושי" של המדינה ( בצעד הבא ...).

  7. Know your limits- מצרך הכרחי לכל תחום בחיים, חשוב להבין מה העזרה שתצטרכו ובאילו נקודות בתהליך. דבר ראשון מבחינת השיקולים הוא נושא השפה, מדינות בהם אנגלית היא לא שפה שגורה או שרמת האנגלית של מועמדים היא לא גבוהה, פרסומים ותיקשורת עם המועמדים יעשו בשפה המקומית , במיקרים כאלו יהיה לי יותר קשה לבצע גיוס בכוחות עצמי ואני אצטרך חברת השמה מקומית, שתעזור לי בתיקשורת עם מועמדים, או שאצטרך להסתמך עם מנהל/ איש צוות מקומי לתמיכה בתהליך. שיקול נוסף- האם יש לי מגבלות זמן - מה יעדי הזמן של הפרויקט? במיקרים של לוח זמנים צפוף, אולי עדיף לקחת חברה מקומית לתמיכה, כי יהיה לי פחות זמן ללמוד ולהתנסות בשוק המקומי וכו'.

  8. רגולציה וחוקי עבודה מקומיים- במיקרה בו אתם מגייסים את העובד הראשון במדינה, צריך לבדוק לפני האם ישנן רגלוציות מקומיות שאתם צריכים לעמוד בהם- רישום למשרד העבודה המקומי, מסמכים שצריך לספק, חוזה בשתי שפות וכו'. אם אין לכם יועץ משפטי פנימי, כדאי למצוא יועץ מקומי שיעזור לכם בכל התהליך.

  9. לעצור ולתקשר פנימה- הרבה פעמים אנחנו עושים מאמצים גדולים בחיפוש מידע, הבנה של המדינה החדשה, בדיקה של מקורות גיוס וכו' ומבחינת המנהל שאחראי על הפרויקט דברים עדיין לא התקדמו... תיאום ציפיות כאן הוא הכרחי- גם ברמה ההבנה של המנהל שיש כאן אתגר חדש ואיך אתם מתמודדים איתו.

  10. לנסות- עד שלא מנסים לא יודעים... לפעמים תתחילו קמפיין או מהלך מסויים ותבינו שטעיתם. לפעמים כיוונתם לפרסום בפייסבוק אבל זה לא הלך כי הרשת הפופלארית היא בכלל טוויטר. צריך להיות עם היד על הדופק ולראות מה עובד טוב יותר ומה פחות, לחזור לאנשי הקשר המקומיים ולצוות ולבקש עצה או חוות דעת נוספת, ולנסות שוב.


#מועמדים #תהליכיגיוס #גיוסגלובלי #גיוס #גיוסעובדים