• נועה פרבר

יותר משתי מילים על גיוס באירופה

Updated: Jun 8, 2019


אירופה היא לא מדינה, היא יבשת, וכל מדינה בתוך היבשת הזו מאופיינת בשוק עבודה בפני עצמו. לפעמים מישהו מבקש ממני להגיד משהו כללי על גיוס באירופה, זה בערך כמו שיבקשו ממישהו שמגייס בישראל לחוות דעה על גיוס במזרח התיכון.

למרות ההסתייגות במשפט הראשון, ניסחתי כמה נקודות כלליות שכדאי לשים אליהן לב שניגשים לגיוס באירופה. בחלוקה גסה, אני רוצה לדבר על מדינות אירופה בהתייחס לשלושה מימדים: מזרח מול מערב, מדינות האיחוד האירופאי מול אלו שאינן באיחוד, וחקיקה לטובת העובד.


מזרח מול מערב- החלוקה אולי המסורתית ביותר. חלוקה שהתהוותה בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה ועד לנפילת חומת ברלין. מדינות המזרח שנישארו תחת החסות הקומוניסטית, מול מדינות מערב אירופה שהיו פתוחות למערב (ארה"ב). מדינות מערב אירופה נחשבות למתקדמות יותר, בעלות מערכות חינוך/ בריאות/ שירותים טובות יותר, וככאלו שמציעות שכר גבוה יותר. כתבתי "נחשבות" כי ההבחנות האלו מתערערות בשנים האחרונות, וישנן מדינות במזרח אירופה שמציגות שוק תוסס ומתקדם טכנולוגית. עדיין יהיה בדרך כלל זול יותר לגייס במזרח אירופה- בהשוואה למדינות כמו גרמניה או אנגליה (מבחינת שכר והטבות נילוות).

מדינות האיחוד האירופאי מול מדינות אירופה שלא שייכות לאיחוד- בתמונה למטה, ניתן לראות את המפה של האיחוד האירופאי ואילו מדינות ניכללות בו. מדינות האיחוד מקיימות ביניהן שוק משותף שמאפשר מעבר של סחורות ואנשים. בהתייחס לגיוס, היתרון המרכזי של שייכות למדינות האיחוד, היא העובדה שמועמדים יכולים לעבור ממקום למקום ללא צורך באישור עבודה מיוחד. בנוסף, ישנם חוקים שחלים על כל מדינות האיחוד, ותקנות כמו למשל ה- GDPR, משפיעות על כלל המדינות.

רשימת מדינות האיחוד נמצאת כאן.

חקיקה לטובת העובד- ישנן מדינות שהן יותר "לטובת העובד", משמע, מדינות עם חוקי עבודה סוציאלים יותר. חוקים כאלו יכולים לכלול- יותר ימי חופשה, פיקוח הדוק יותר בנוגע לפיטורים, הטבות בחוק כגון פנסיה וביטוח בריאות שמשפיעות על עלות מעסיק ובחלק מהמקומות צורך במועצת עובדים - works council , שצריכה לאשר ולהיות מעורבת בהחלטות שונות. גיוס במדינות כאלו יכול להפוך למורכב יותר במיקרים של פרויקטים זמניים, כאשר נידרשים תכופות שינויים במבנה הארגוני או בהטבות לעובדים, בגיוס קונטרקטורים וכו'. במדינות האלו ניתן למנות לדוגמה את איטליה וצרפת.

נקודות נוספות למחשבה-

התחזקות מדינות מזרח אירופה - בשנים האחרונות אנחנו רואים מגמה של כניסת חברות גדולות למדינות מזרח אירופה, דוגמאות לכך הן אמאזון וגוגל במדינות כמו רומניה ובולגריה. חברות שונות, מקבלות החלטה על העברה של משרדים או שירותים שונים למדינות מזרח אירופה בגלל עלות נמוכה, או אאוט - סורסינג של שירותים לחברות במדינות אלו כדי להוזיל עלויות. דוגמה טובה היא בולגריה שהפכה למובילה בשוק ה- IT של אירופה.

הגירת עבודה- הגירת עבודה בתוך האיחוד היא מאוד מקובלת, הגירה בין מדינות, או עבודה במדינה אחת ומגורים באחרת (במידה ומתגוררים ליד הגבול). בהתייחס לפיסקה הקודמת, אם בעבר אנשי מקצוע ממזרח אירופה עברו יחסית בקלות למדינות אחרות באיחוד בחיפוש אחר הזדמנויות תעסוקתיות, היום יש להם הזדמנויות אטרקטיביות במדינת המקור שלהם ולכן הם יהיו יותר בררניים. מכיוון שההיצע בתחומים מסויימים קטן מהביקוש, הם לא ימהרו לעבור או יעדיפו מדינות בהם השכר גבוה משמעותית. הברקסיט, או יותר נכון, החשש מההשלכות שלו כבר משפיע גם הוא בהיבט הזה, כשמהגרי עבודה בשבעבר שקלו את אנגליה כיעד מועדף מהססים לעבור.

בגרף מתחת: נתונים על אחוז המהגרים מתוך האוכלוסיה הכללית בכל מדינה- בחלוקה לפי מהגרים המגיעים ממדינות האיחוד ושאר העולם- מקור- כאן.

Source: Eurostat, Foreign-born population by country of birth, 2016


ומילה אחרונה על תרבות, ישנן תרבויות באירופה שיותר "קרובות" לתרבות הישראלית (איטליה, ספרד) וכאלו שפחות, קשה לדבר על אירופה במבן הזה כמיקשה אחת. היחס של מועמדים לתהליך חיפוש העבודה והתיקשורת איתם משתנה בין מדינות, ורמת הפתיחות לעומת חשדנות, משפיעה גם היא בכל מה שכרוך ביצירת קשר ראשוני במיקרים של פנייה ישירה כחלק מתהליך סורסינג. ישנן כאן גם השפעות היסטוריות של החלוקה המסורתית של תרבויות המזרח מול המערב ( לדוגמה- כמה מועמד יהיה מוכן לנדב מידע אישי או מסמכים, כמה ידברו בפתיחות על טעויות) , וכמובן רמת השליטה בשפה האנגלית שמשתנה בין מדינות ויוצרת אתגר נוסף בעבודה מול מועמדים.

#אירופה #גיוס