• נועה פרבר

ראיון וירטואלי- מדריך מקוצר

Updated: Mar 15, 2020

בשבע שנים האחרונות מאז עברנו לאנגליה, מרבית הראיונות שערכתי בתור מגייסת היו וירטאולים- בוידיאו או טלפון. בתפקיד הנוכחי וזה שלפניו האחריות שלי הייתה על אירופה, גייסתי ליותר מ- 20 ארצות שונות ולכן ברירת המחדל ברוב המיקרים הייתה לראיין מרחוק. בעקבות שאלות שעלו בכמה קהילות מקצועיות שאני חברה בהם התיישבתי לכתוב מדריך מקוצר לראיון הוירטואלי-


נתחיל מזה שראיון הוא ראיון- ואותם כללים כמו כבוד למועמד, שאלות ממוקדות דוגמאות, הקשבה ונתינת מקום לצד השני חלים גם כאן. עיקר ההבדל הוא ההסתגלות לפלטפורמה שונה, שמצריכה ממי שמראיין להיות קשוב ומרוכז כדי להתגבר על המרחק הפיזי.


קביעת הראיון-

ההבדל העיקרי הוא בכלי בו משתמשים. כשקובעים ראיון וירטואלי חשוב להיות ברורים לגביי הכלי בו יעשה שימוש. במידה ומדובר בפלטפורמה כמו זום או סקייפ- יש לספק למועמד לינק לכלי , והסבר על ההורדה של התוכנה או האפליקציה אם צריך. כדאי תמיד לתת מספר טלפון לגיבוי למקרה שיש בעיה בהתחברות לכלי. בהרבה מאוד מהאפליקציות יש אפשרות להתחבר דרך טלפון בעזרת מספר מקומי, חשוב להדגיש למועמדים שאם יש תקלה בחיבור האפשרות להתקשר למספר המקומי קיימת.

הכניסו את הכל הפרטים האלו לתוך הזימון לראיון, וודאו אם המועמד שהוא מאשר את קבלת הפגישה.

ציידו את המנהל תמיד גם במספר הטלפון של המועמד בזימון למקרה של תקלה. אם אתם עורכים ראיון טלפוני, היו ברורים לגביי מי מתקשר למי ובאיזו שעה ( רצוי לשלוח זימון בכל מיקרה).


הכנה לראיון-

בדומה לראיון רגיל, גם כאן צריך לוודא שיש לנו את קורות החיים של המועמד, שעברנו עליהם וכתבנו לעצמנו נקודות לבדיקה או נושאים שנרצה לדון בהם. במידה ואתם עורכים ראיון פאנל ויש יותר משני מראיינים על הקו חשוב לקבוע מראש את חלוקת העבודה ביניכם- מי פותח ומסביר על התפקיד, מי מתמקד באילו יכולות / נושאים וכדומה, כדי שלא ייווצר מצב שתיכנסו אחד לדברי השני.

נסו לתזמן את הראיון לנקודת זמן שקטה ביום בה תוכלו לדבר ללא הפרעות.

שמו את הטלפון על שקט וכבו חלונות קופצים במחשב ( אימיילים, הודעות סלאק וכו').


וידיאו!

יש הבדל משמעותי בין שיחת טלפון לשיחת וידיאו, ולכן תמיד נעדיף וידיאו כדי לראות את מי שמולנו. וידאו יוצר אינטראקציה יותר אישית וזורמת ומאפשר גם להסתכל על שפת גוף והבעות פנים.

חשוב לבדוק שהמצלמה שלכם עובדת באופן תקין לפני הראיון ושהרקע וזווית הצילום הם טובים. כמו לראיון רגיל, צריך להקפיד להגיע לבושים באופן מכבד ושהרקע שמאחוריכם לא יהיה של ערימות כביסה.


סמול טוק-

בדומה לסול טוק שתעשו במסדרון בדרך לחדר ראיונות גם ראיון וורטואלי רצוי להתחיל בסמול טוק, מזג האוויר הוא נושא לגיטימי בכל מצב ובכל מדינה.


מכאן ההמשך הוא כמו ראיון רגיל, הקפידו להציג את עצמכם, את התפקיד והחברה, לבקש כמה שיותר דוגמאות, להסתכל למצלמה ולא להגרר לפתוח חלונות נוספים במחשב כדי לעקוב אחרי אימילים. רשמו לעצמכם במחברת נקודות במהלך הראיון כדי שתוכלו לסכם לעצמכם אחר כך את ההתרשמות שלכם מהמועמד.

בסוף הראיון הודו למועמד על הזמן שלו, הסבירו את המשך התהליך ומה השלבים הבאים אותם יעבור.


1,396 views