• נועה פרבר

חיפוש עבודה- צעדים ראשונים

בשש השנים האחרונות אני גרה באנגליה, ועובדת בגיוס באירופה, התפקיד הנוכחי והקודם בניהול צוותי גיוס אירופאים של חברות גלובליות מוכרות ( מי שמסתקרן מוזמן להציץ בפרופיל הלינקדאין שלי). את הפוסט המקורי כתבתי לפני שש שנים על תהליך חיפוש העבודה שלי באנגליה. רציתי לסכם את התובנות שהיו לי, ושחשבתי שיוכלו לעזור לאחרים. קפיצה קדימה שש שנים, התובנות האלו עדיין רלוונטיות. בתקופה האחרונה פונים אליי הרבה אנשים ששוקלים רילוקשיין או שנמצאים בתהליך חיפוש עבודה אחרי שעבר יצאו לרילוקיישן. השיחות שלי איתם הביאו אותי למסקנה שיש מקום לרענן את הפוסט ולהעלות אותו שוב.

הצעדים הבאים מוקדשים למי שעבר נמצא במדינת הרילוקיישן עם ויזה שמאפשרת עבודה – אז הגעתם ליעד, מאיפה מתחילים?

1. צעד ראשון להבין איך "קוראים לזה" כאן- זה נשמע מצחיק אבל במקצועות מסויימים המינוחים משתנים מארץ לארץ וגם בין חברות. הצעד הראשון הוא להתחיל ולהריץ חיפושים בגוגל עם השם של התפקיד+ JOBS+ המדינה בה אתם נמצאים. ברגע שהגעתם למשרות תקדישו כמה רגעים ותקראו את תיאור המשרה- זה טוב לשני דברים , דבר ראשון אתם יכולים להתחיל להבין איזה משרות יש והאם באמת המינוחים שהשתמשתם בהם נכונים, דבר שני זה נותן לכם מושג לגביי הדרישות המצופות ממועמד לתפקיד כזה בארץ בה אתם מחפשים. זה הזמן לשים לב האם יש מילות קוד/ תארים/ דרישות להסמכה שמופיעים בדרישות תפקיד שאתם לא מכירים ולברר מה הם. אני אתן דוגמה – באנגליה יש קורס הסמכה למשאבי אנוש שניקרא CIPD, ומאוד מקובל לעשות את הקורס או חלק ממנו, הקורס הזה יכול להופיע כדרישה במשרות משאבי אנוש. במקצועות טיפוליים או כאלו שגם בארץ מצריכים הסמכה, כניראה שתצטרכו לעבור תהליך הסמכה מקומי או להבין האם הלימודים שעשיתם בארץ מכסים את הנדרש במדינת הרילוקיישן.

2. האם קורות החיים שלכם תואמים את תיאורי המשרות- חשוב להשתמש במינוחים בקורות חיים שתואמים את מה שמופיע בתיאורי משרות. לדוגמה אם חוזר על עצמו מינוח במשרות גיוס של תהליך גיוס - END TO END , המינוח הזה צריך להופיע גם בקורות חיים שלי. הדרך הכי טובה היא להכנס לסמן לעצמכם מספר משרות, להדפיס את תיאור המשרה או לשמור את המלל על המחשב ולהתחיל לבדוק שכל הבזז וורדס הנכונות מופיעות אצלכם בקורות חיים.

3. לזהות את זירות חיפוש העבודה- אם עבדתם עם גוגל בטח כבר התחלתם לראות ולהבין את סוגי אתרי הדרושים השונים שיש ומה האתרים שחוזרים על עצמם וניראים לכם מקיפים יותר/ גדולים יותר. רצוי גם לעשות חיפוש בגוגל של משהו כמו " אתר הדרושים המוביל/ הגדול ... ב....". ולראות מה יוצא. הרבה פעמים אוניברסיטאות שעושות לבוגרים שלהם קורסי הכנה לעבודה עושות סיכום באתר שלהם של לוחות הדרושים - אם הגעתם במיקרה לאתר כזה מה טוב. בהרבה מדינות ישנן אתרי דרושים ששולחים התראות לפי פרופיל שהגדרת בכניסה. אתרי דרושים גלובליים שכדאי לייצר התראות מהן- indeed/ glassdoor

4. לינקדאין - אם אין לכם, זה הזמן לבנות פרופיל ומהר!! דבר ראשון לכו תציצו בפרופילים של אחרים, נסו לחפש מישהו שמילא את אותו התפקיד / תפקיד דומה ותשאבו השראה מהפרופיל שלו- תקפידו לבחור פרופילים מוצלחים ומפורטים. הפרופיל הזה הוא כרטיס הביקור הראשוני שלכם, ומשמשים כקורות חיים לכל דבר ולכן שווה להשקיע בו. פרופילים של אחרים בעיקר אם הם טובים הם גם מקור טוב לבחון את הקורות החיים שלכם ושוב להסתכל איך ניכתבים תיאורי עבודה/ משימות . נסו להגדיל את מאגר החברים שלכם כמה שיותר- טיפ חשוב, תסתכלו מי מסתכל בפרופיל שלכם ( זמין במנוי פרימיום של לינקדאין שניתן לקבל חינם לחודש), אם זה מישהו שניראה לכם רלוונטי תציעו לו חברות... במידה וזיהיתם תפקיד שאתם מאוד רוצים תנסו הגיע אל האדם המחפש דרך הלינקדאין בעצמכם. בחלק מתיאורי המשרות ניתן לראות מי מפרסם המודעה או לחילופין, לזהות את החברה מחפשת, לעשות חיפוש באתר שלה למנהל שניראה לכם רלוונטי ולנסות להעביר לו מסר דרך הלינקדאין (משהו כמו- נעים מאוד, אני .... הייתי שמח להשתלב אצלכם וראיתי שמפורסם שאתם מחפשים....). לא להרגיש לא נעים- אני יכולה להגיד שבתור מגייסת אני מקדישה תשומת לב לפניות כאלו והרבה פעמים יש לי הצלחות דווקא מהכיוון הזה

5. קורות חיים- גם אם יש לכם כבר קורות חיים מוכנים, תניחו אותם רגע בצד. במדינות שונות נהוגים פורמטים שונים. תתחילו מלעשות חיפוש בגוגל על – cv format+ country . אחרי שראיתם מספר דוגמאות והבנתם את הפורמט, הצורה הטובה ביותר להתמודד עם ההכנה של קורות החיים היא לחפש תבנית שאתם אוהבים באינטרנט ולהשתמש בה. אתרים כמו canva, מציעים דוגמאות ותבניות לקורות חיים בחינם. אחרי שאתם כותבים תעברו על מה שכתבתם שוב, תתקנו טעויות כתיב, תסתכלו שוב על פרופילים בלינקדאין שמכילים היסטוריה תעסוקתית דומה לשלכם ותתקנו ותוסיפו בהתאם.

*** הערה חשובה- אתם לא בישראל, כל ארגון שעבדתם בו אלא אם כן הוא בינלאומי ומוכר ( כמו אינטל, גוגל וכו') אתם צריכים להציג: ליד כל חברה שעבדתם בה בישראל תכתבו מה החברה הזאת עושה, אף אחד לדוגמה לא יודע מה זה "הכללית"- ולכן צריך משפט שאומר משהו כמו- "ארגון הבריאות הגדול בישראל ....".אם אפשר לצרף לינק לאתר החברה מה טוב/ תמונת לוגו של החברה.

עוד דבר, מכיוון שאני מניחה שלכם כמו לי לא קוראים וויליאם וקייט ודי ברור שלא גדלתם בברקשייר אנגליה, תשתמשו בקורות חיים כדי להסביר איזה אשרת עבודה יש לכם- זה חוסך המון שאלות שיכולות להיות למי שמקבל את קורות החיים שלכם. ניתן לציין את נושא האשרה בגוף הקורות חיים, או בצד כסעיף ניפרד.

הכנתם קורות חיים ופרופיל לינקדאין, זה הזמן להתחיל לשלוח קורות חיים למשרות שמצאתם, ליצור קשר עם חברות ספיציפיות שאתם מתעניינים בהם, ועם חברות השמה שמתעסקות בתחום ממנו אתם מגיעים.
69 views

Recent Posts

See All